IFI7208.DT Õpikeskkonnad ja -võrgustikud 2018

Nutitakenduste katsetus

02.12.2018 18:02 by Liis M

Vastus teemale nutiseadmetel põhinevad õpikeskkonnad.


Ülesandeks oli kas ette valmistada rakenduste kasutamisel põhinev õpilugu või katsetada ühte nutirakendust Nutirakenduste rattalt.


Kuna päris elus olen ma aineõpetaja ning haridustehnoloogia erialaaineid valisin ma omakasupüüdlikust vaatenurgast siis oli raske otsustada, kumba ülesannet valida kuid lõpuks, peale mitme rakenduse läbi katsetamist tegin siiski kokkuvõtte.


Kuna osad rakendused Nutirakenduste rattalt olid mulle juba tuttavad siis tundus natuke liiga lihtne teha vaid üks kasutajakogemuse hinnang millegi pealt, mida juba mõnda aega kasutanud olen.


Õpilastele teadmistekontrolliks olen kasutanud seni muuhulgas selliseid rakendusi nagu Kahoot ja Socrative. Testide koostamiseks on nende veebivariandid minu meelest mugavamad, küll aga õpilaste rakendused teevad mängudega liitumise lihtsamaks ja kiiremaks. Samuti meeldib mulle Kahooti puhul, et õpilane saab vaadata kohe ka üle oma tulemused.
Socrative puhul on plussiks jälle see, et õpilastel on vastamiseks rohkem võimalusi kui lihtsalt ilusad värvilised kujundid, küll aga on õpilased kurtnud, et nutitelefonis või tahvlis trükkimine pole üldse nii mugavad (mis on mõneti veider, sest omavaheliseks suhtluseks trükitakse ikka päris palju).
 


Personaalses kasutuses nutirattalt tooks välja OneNote, mis minu jaoks on igapäevaseks märkmikuks. Onenote puhul on plussiks see, et märkmikele saab ligi nii nutitelefonist, veebilehitsejast kui ka eraldi programmist. Eraldi programmi võimalusi on küll viimaste uuendustega tunbuvalt vähendatud, millest on kahju, kuid siiski on hea tööriist.


OneNote puhul saab nutitelefonis märkmikusse lisada pilte, faile, linke, otse lindistada heli, vabalt joonistada ja trükkida teksti. Õppija seisukohast on see üpris mitmekesine märkmik, õpetaja poole pealt saab sellega õpilastele otse infot jagada. OneNoteist on olemas ka klassiruumi versioon, kus õpetaja saab lisada materjale õpilastele sisuteeki või eraldi igale õppijale tema kausta, kus õppija saab kõike muuta või täiendada.


Nutirakenduse miinuseks on vast see, et kui veebiversioonis näidatakse videoid ja teste otse märkmikus siis nutirakendusest peab minema lisatud lingile, et seda sisu näha.
 


Uue asjana, praktilisest vajadusest, püüdsin keskenduda mõistekaartide rakendustele, millest enim meeldis Mindomo. Lihtne kasutada ja luua erinevaid seoseid. Oma katsetuses mingeid piiranguid ei näinud. Ideaalis on mõistekaardid jagatavad, neid saab õpilastele määrata eraldi ülesannetena, kuid see eeldab, et õpilastel on oma konto. Ilma kontota aga saab antud rakendusest alla laadida oma mõistekaardi ja jagada seda näiteks pildina. Funktsionaalsuselt aga saab mõistekaartidele lisada ikoone, pilte otse kaamerast ja linke. Samuti on see kasutatav nii nutiseadmes kui ka veebiversioonis. 


Minu üldine hoiak erinevate nutivahendite kasutamise poolest on positiivne. Õpilastel on nagunii ligipääs erinevatele nutivahenditele ja selle asemel, et niisama igavust peletada võiks õpilasi suunata seadmeid sihtotstarbeliselt kasutama. Küll aga peaks enne läbi mõtlema ja ise katsetama vahendeid, mida õpilastele kätte anda. Tänapäeval võib jääda petlik mulje, et õpilased oskavad oma nutiseadmetega kõike teha – tegelikkuses aga ei pruugi need oskused olla nii head, kui mulje jääb (väidan seda siinkohal omast kogemusest). Seega õpetaja peab olema valmis, et esimene kord kui anda mingi vahendiga ülesanne õpilastele lahendamiseks siis üks osa õppijatest on alguses hädas vahendi kasutamisega ning osa õpilastest hädas sellega, et nad ei saa täpselt aru, mida tegema peab.


Hinnang nutirattale oleks aga see, et kuigi praegune asetsus rakendustele on ära jagatud enamvähem sihtotstarbe kaupa ja lisaks toodud märksõnu siis võiks omakorda veel ära rühmitada märksõnad ning rakendusi paigutada rohkem nende märksõnade juurde. Ehk siis joonistuks esmakasutajale paremini välja, milline rakendus millise märksõnaga kokku käib ja muudaks õige rakenduse leidmise kergemaks.

https://liismopib.wordpress.com/2018/12/02/nutitakenduste-katsetus/

0 comments:

Post a comment