IFI7208.DT Õpikeskkonnad ja -võrgustikud 2018

Nutirakenduste ratas

26.11.2018 20:55 by Minni P

Seekordne postitus on vastuseks ülesandele uurida nutirakenduste ratast lähemalt.


Pikaaegse androidi kasutajana tulid nii mõnedki rattal olevad rakendused mulle tuttavad ette. Mõningaid neist olen viisil või teisel kasutanud pikemat aega (OneNote, Google Maps, Adobe Reader jne), mõnda olen kasutanud mingil hetkel parema puudumiseni (Skeido, Dropbox jne), mõnda neist proovinud ja sama kiiresti loobunud (telefonis MS Office äpid – Word, Exel jne).


Minu jaoks teeb äpi heaks see, kui ta on kasutatav nii telefonis kui tahvlis, ei ole suurte üleekraaniliste reklaamidega, on mugava kasutajaliidesega ning kena ja loogilise disainiga. Ses osas vaevalt mu ootused erinevad enamuse kasutajate omadest. Sarnaselt loengus arutlusele tulnud arvamusele, eristan ka mina äppe, mis viivad veebilehele – sageli jäävad need äpid ühekordse kasutamisega, kuna telefoni või tahvli brauseriga oskan vajalikule veebilehele äpitagi minna ning enamasti on neid väikesel ekraanil ebamugavad kasutada. Minu jaoks on väga tugevalt eristatavad tegevused telefonis, tahvlis ja arvutis, kuigi oma väljundis võivad nad sarnase tulemuseni viia.


Enda töö seisukohalt pean tõdema, et häid hariduslikke lasteaialastele sobilikke eestikeelseid rakendusi napib. Enim olen kasutanud Eesti Linnud (väga head helinäited, selged pildid), Eesti Kalad (häält küll ilmselgetel põhjustel pole, kuid pildid ja info on head) ja teisi Eesti loodusega seotud äppe. Robotitega õppimisel kasutan peamiselt Sphero Edu äppi, millega lasteaialapsed ja -õpetajad saavad tutvuda programmeerimisega (kuid see on inglise keelne, mis on suureks takistuseks vanematele õpetajatele).


Nutirakenduste ratas on koolis kasutatav, kuigi, nagu loengus sai räägitud, on rakendused üsna kiirelt ajas muutuvad. See, mis täna tundub asendamatu võib homseks olla ammu unustatud või hoopis kasutuks muutunud. Seega on nutirakenduste ratas minu jaoks pidevalt muutuv ja sobiks paremini interaktiivsena, mitte staatilise töövahendina. Samas on ratta suureks plussiks see, et ühes kohas koos on valik rakendustest ja märksõnadest, mis viitavad äpi sisule. Nii ei pea äpinduses vähem kogenud inimene kõiki Play äppe läbi katsetama ja saaks teha esimese valiku rattast lähtuvalt. See võib olla suunavaks töövahendiks ka õpetajale oma vajaduste täpsustamisel – millist äppi ja selle omadusi oleks tegelikult vaja, kas see, mida siiani on kasutatud, on end õigustanud jne. Väga tugevaks plussiks nutirakenduste ratta juures on minu jaoks seegi, et ta on konkreetsele pedagoogilisele teooriale tuginev ning süstemaatiline.


Kui otsida head rakendust, millega oleks mugav erinevaid (pilt, käsikiri, audio jne) märkmeid teha, neid sortida ja temaatiliselt jagada, jõuab varem või hiljem Evernote‘i rakenduse juurde. Evernote’i saab kasutada arvutiga ja telefoni või tahvliga. Valida saab kolme erineva suunitlusega teenuse vahel


algusbasicpremium.PNG


Nagu näha eelolevatel piltidel, on tasuta Evernote’i variant suhteliselt piiratud. Mind enim on häirinud vaid kahes seadmes korraga kasutamise võimalus – kolmandas kohas märkmetega tegelemiseks tuleb esmalt ühest seadmest välja logida ning see võib lõpuks üsna tüütu olla.


Samas on ka Basic variandis võimalik Evernote’iga palju korda saata:


ööselmis saab


Muuta vaadet öiselt tumedaks või lihtsaks ning heledaks.


Nagu näha on võimalusi märkmeid sortida palju. Saab vaadata kõiki, jagatuid, kindlas märkmikus (teema), täägidega jne. Märkmetele siltide lisamine on üheks parimaks viisiks, kuidas oma märkmeid hallata ja sortida.


Märkmete lisamine äpis on tehtud lihtsaks ja mugavaks. Tuleb vajutada ekraani nurgas olevat risti ja sealt avanevad erinevad valikud:


märkmed.PNG


Ja edasine on juba sarnane teistele analoogsetele rakendustele – saab määrata, millise märkmiku alla antud märge läheb, lisada täiendavaid faile, viiteid jne ning lisada ja luua erinevaid tääge.


Evernote’i äpiga tuleb kaasa ka erinevaid vidinaid, mis loovad võimaluse kiirelt vajalikku infot kätte saada või sinna uut infot lisada.


vidinad


Õpetajana olen antud rakendust kasutanud enda õppematerjalide organiseerimiseks ning erinevate ideede kiireks salvestamiseks.


 

https://minnipaap.wordpress.com/2018/11/26/nutirakenduste-ratas/

0 comments:

Post a comment