Haridustehnoloogilised uuringud ja evalvatsioon

9. ülesanne – kuue värvi meetod

07.04.2013 0:01 by Elo Sepp

9. ülesanne on kuue värvi kasutamise võimalused õpitegevuse toetamisel ehk “kuue mütsi meetodi” rakendamine e-õppes.


Roheline – loovus – uued ideed

Valge – informatsioon – soovin rohkem infot – uued teadmised

Kollane – energia – eelised

Punane – emotsioonid

Must – ohud – puudused

Sinine – kuhu oleme jõudnud? – kuidas edasi? – mida tuleb lisada?


Päris mütside pähesurumise osas olen ma veidi skeptiline, kuid värvidega oma emotsiooni jagamine ja sinna juurde kommentaaride lisamine tundub väga hea lahendus.

E-õppes saab kasutada kuue mütsi meetodit grupitöös näiteks ühiskirjutamisel või mõne teksti analüüsimisel. Tegin väikse näite Google Docsi. Värvidega kommenteerimine, isegi tekste lisamata, annab kiiresti ülevaate rahulolust tööga või probleemidest.


Olen seda meetodit korra ka praktikas saanud proovida ja värvigamma koos kommentaaridega, mis tagasisideks saadud oli väga tujutõstev. Nimelt esitlesime iga grupp oma grupitööd vabalt valitud vahendiga. Grupitöö teemaks oli intrigeeriv “Powerpointipedagoogika”, siis tavapärast slaidiesitlust ei soovinud teha. Variante oli palju – meie jagasime töö teiste gruppide vahel ja nemad pidid tegema kokkuvõtte PechaKucha meetodiga, üks teine grupp tegi telesaate OP formaadis oma tööst kokkuvõtte, siis olid veel haikud ja slaidiesitlus. Ühesõnaga oli, mida hinnata.

Järgnes arutelu ja tagasiside gruppidele, ka oma tööle, kus igaüks valis paberi 6 värvi seast ja kirjutas sinna oma märksõnad, kommentaari. Suurele paberile kinnitati värvilised paberid, kokkuvõtteks oli hea emotsionaalne ülevaade ja võimalus süveneda tagasisidesse läbi tekstitäienduste.http://elolee.wordpress.com/2013/04/07/9-ulesanne-kuue-varvi-meetod/

1 comments:

Piret Joalaid to Elo Sepp

08.04.2013 1:05

Väga tore mõte kuue mõttemütsi abil rühmatöid hinnata!

Ka mina ei kujuta ette, et peaks reaalselt mütse pähe panema, eriti kui neid ka vahetatakse. Olen samuti kasutanud värvilisi pabereid, kuhu saab kohe peale kirjutada.

Oled teinud toreda Google Docsi variandi ka! Väga hea mõte!

Post a comment