Haridustehnoloogia praktika

Põhipraktika – 2. ülesanne + eneseanalüüs

22.10.2013 22:07 by Ruth Randoja

http://htpraktika.wordpress.com/2013/10/20/pohipraktika-2-ulesanne-eneseanaluus/Teine põhipraktika ülesanne – haridustehnoloogiline nõustamine. Üliõpilane vaatab Ingrid Maadvere poolt välja toodud nõustamistehnikaid, millega haridustehnoloog võib oma töös kokku puutuda ning valib neist välja neli ning rakendab neid oma praktikal. Seejärel kirjutab üliõpilane oma ajaveebi sissekande, kus kirjeldab nelja nõustamise juhtumit (sh ka probleem, mis vajas nõustamist) koos enda tegevuse kirjeldamise ja analüüsimisega.


Erinevatel asjaoludel valin nõustamistehnikatest pisut modifitseeritud kujul järgmised:  1. Grupikoolitus – kvalitatiivuurimustöö programm Nvivo


Annan endale aru, et toimunud koolitust saab grupikoolituseks nimetada vaid väga tinglikult, kuna grupp koosnes kahest inimesest. Koolituse initsiatiiv tuli õppejõududelt ning oli tingitud otsesest vajadusest – õppejõud osalesid TLÜ koolitusel, kus oli vajalik Nvivo kasutamine. Leppisime kokku kohtumisaja, valmistasin ennast ette (vaatasin läbi need õppevideod),  abistasin ka Nvivo trial-versiooni installeerimisel sülearvutitesse ning võtsime üheskoos läbi baastegevused Nvivos.  1. Nvivo projekti loomine ning teksti-, audio-, video-, pildi-, videofailide ja andmetabelite importimine;

  2. node’ide tekitamine, sisu kodeerimine ja node’i hierarhia loomine;

  3. teksti analüüs ja tekstiotsingu päringud sõnade või fraaside leidmiseks, sõnade sageduse päring.


Koolitus oli väga efektiivne, sest õppejõud olid väga motiveeritud. Jõudsime õnnelikult tulemini, milleks oli sõnade sageduse päringust Nvivos genereeritud vägagi meeleolukas sõnapilv:


miniuuring_nvivo_sonapilv


Lisaks koorus sellelt koolituselt välja, et vajadus oleks tutvustada  tudengitele viitehaldurit Refworks, millega saab genereerida viiteid TLU kasutaja ligipääsuga EBSCO Discovery Service andmebaasist.


2. Individuaalkonsultatsioon


Individuaalkonsultatsioonidena kvalifitseeruvad abipalved, kus üks õppejõud, kes on hetkel läbimas inttahvli koolitust TLÜ-s, palus mind appi tahvliga tutvumisel,  teine raamatuillustratsioonide digitaliseerimisel ning õppematerjali lisamisel.


Digitahvli osas pean ütlema, et pole sellega varem kokku puutunud. Vaatasin läbi selle video ja otsisin õppematerjaliinfot ja näiteid. Tegelikkuses kujunes see nö ühisõppimiseks, kuhu olid kaasatud ka õppejõu lapselapsed. Selle ühisürituse käigus adusime, et kõige olulisem oleks nüüd saada õppejõu isiklikku sülearvutisse Smart Notebook tarkvara, vähendatud funktsionaalsusega veebitarkvara pole piisav. Sellega tegelen esmaspäeval.


SAMSUNG


Teise õppejõu nõustamise juures oli taas tore see, et see abipalve kasvas välja minu eelneva nädala vestlusest/intervjuust ja sellele järgnenud CreativeCommons tutvustusest (e-maili teel), kus mina olin nö agressiivne pool ja siis ta tuli juba ise küsima. Nii tore! Skaneerisime raamatuillustratsioonid ning lõikasime pildid tekstist välja Snippet Tooliga. Ei maksa asja keeruliseks ajada.

3. E-maili teel nõustamine

Praktikaaine õppejõud tegi eelmise postituse kommentaaris asjakohase märkuse, et pikk jutt, kuid vahendi tutvustamiseni justkui poleks jõutudki. Võtan kriitika omaks. Kuna õppejõul oli sel nädalal järjepanu suuri koolitusi ning ka minul oli uuel töökohal kiire, siis, ei hakanud teda kiusama, vaid kiigates järgmise nädala ülesannet, otsustasingi saata Creative Commons teaser – e-maili, erit kuna CC litsentside sisestamine ei ole keeruline.
“Tere

Saadan Sulle tagasi Creative Commons litsentsiga varustatud loengumaterjali.

Valisin sellele kõige tugevama litsentsi, millega ei lubata teose muutmist ega  kasutamist ärilisel eesmärgil, materjali kasutajal on õigus teost kopeerida (reprodutseerida), levitada, esitada ja üldsusele suunata tingimusel, et autorile viidatakse, et teost kasutatakse mitteärilisel eesmärgil ning teos esitatakse muutmata kujul. Kui soovid, võime selle litsentsi vahetada teistsuguse vastu.Täpsemalt Creative Common litsentside kohta aadressil http://www.creativecommons.ee, Piret Joalaiu eestikeelne videojuhend: http://www.youtube.com/watch?v=EKUd8i_8qm8

Creative Commons litsentsi valimisvormi leiad aadressil http://creativecommons.org/choose/ ning ikoonid esitlusse või tekstidokumenti lisamiseks aadressil http://creativecommons.org/about/downloads.
Abistan hea meelega tekkinud küsimuste korral.

Tervitades

Ruth


4. Järjepidev nõustamine – WordPress


Eelmisel korral sai õppejõuga kokku lepitud, et asume tegema WordPress’i kursust, mis avaneb jaanuaris. Eelmisel korral vaid tutvustasin WordPress’i võimalusi ja eriti pingpack omadust. Nüüd panime üles õppejõu blogi. Algus on tehtud. Sellest ka üks udune pilt:


CAM00114


Põhipraktika eneseanalüüs kahe nädala kohta


Mul ei ole plaan võrrelda ennast ja  oma väikesi võite – millest üks on hea meel selle üle, et inimesed minu poole üleüldse pöörduvad ning teine, et äkki tekibki üks uus avatud kursus – minu kursusel reaalselt haridustehnoloogidena töötavate inimeste ja nende  igapäevase tiheda ja karmi tööga. Kuid see on siiski põnev ala ning ma tunnen, et ht praktikandi roll on muutnud mitmekülgsemaks ja tempokamaks minu sisseelamist Haapsalu kolledžis.


Siin kohal kordan ennast, kuid arvan endiselt, et see on üks keeruline amet, kuid meeldiv roll – annab võimaluse olla ja  tunda ennast vajalikuna.


Ps. Peab ütlema, et tundmatu vahendiga tutvumine võtab mul ebaproportsionaalselt palju aega. Ühe videotuoriali vaatamisega ei juhtu midagi, pean vahendi oma käega (ja mitu korda) läbi proovima.


Mis edasi?


Jätkame tööd. WordPressis kursuse teinud õppejõud küsis e-portfoliode kohta, et mida ma nendest arvan, kas peaks laskma tudengitel teha. Arvan loomulikult väga hästi ja soovitan õpiportfooliot alati, eriti kuna olen pidanud viimase aasta jooksul mitu korda sülearvutit vahetama ja hetkel ei olegi mul isiklikku sülearvuti, mistõttu ma kuskil rauas midagi ei hoia. Nii, et see järgmise nädala juhend võiks kuidagi olla seotud sellega.http://rrandoja.wordpress.com/2013/10/22/pohipraktika-2-ulesanne-eneseanaluus/

0 comments:

Post a comment