Digitaalsete õppematerjalide koostamine 2013

Assignment 5. Õppematerjalide autoriõigus

14.04.2013 22:30 by Laura Kõiv
Arvan et, õppematerjalide põhikomponendiks on sisu ja jagatavus. Tänastes keskkondades on tervikliku teose kui ainult ühe autori looming siiski harvaesinev nähtus, seega luues teost me tihti loome koos ning siis on aus ja rikastav kõik üles märkida – teised autorid, nende kodulehed, teosed, raamatukogud, pildipangad – suurendades loodud teose, õppematerjali kasutatavust ning ligipääsu. Jagatavuse all […]
http://metaantratsiid.wordpress.com/2013/04/14/assignment-5-oppematerjalide-autorioigus/

2 comments:

Hans Põldoja to Laura Kõiv

15.04.2013 15:29

Mõnes olukorras on suletud lahendused vajalikud. Autoriõiguse seaduses on lubatud “õiguspäraselt avaldatud teose reprodutseerimine õppe- ja teaduslikel eesmärkidel motiveeritud mahus haridus- ja teadusasutustes, mille tegevus ei taotle ärilisi eesmärke”. See tähendab näiteks ühe raamatupeatüki jagamist skänneeritud PDF failina. Seejuures tuleb aga jälgida, et jagamine toimuks haridus- ja teadusasutuses, mitte avalikus veebis. Ma kasutan ühel oma kursusel selle jaoks Dropboxi, mille konto paljudel õppijatel niikuinii olemas on. Sel juhul ei ole täiendava parooli meelespidamine suur probleem. Võiks ka muidugi kasutada Moodle vms õpihaldussüsteemi, aga need ei sobi blogipõhisele kursusele.

metaantratsiid to Laura Kõiv

15.04.2013 15:54

Jah et kontekstis kus, õpilastel on juba kasutatavad kontod nagu e-mail, ftp – siis on tõepoolest tõhused ka suletud süsteemid.Tõhus selle poolest et- need kontod on juba kasutuses ja sinna saab personaalselt ligi ja juurde mitme asutuse, isiku poolselt. Mõtlesin siin selle all – et kui näiteks Tallinna Ülikooli tudengid peavad võtma Tartu Ülikooli ained – siis nad on kohustatud endale tegema konto ka Tartu Ülikooli süsteemides ja pluss veel moodle süsteemis mida sealsed õppejõud kasutavad.


Oleks nii palju lihtsam – nii nagu teiegi aines on see lahendatud – pdf peatükid ja wordpress- sest seegi konto on sarnane üldkasutatavale kontole.


Ained mis on e-kommunikatsiooni, e-turunduse ja uuringu tegemisest ju ometi sobiks wordpressi raami ning sisu ei vaja kõrget turvalisuse määra – hetkel on need siiski kahekordse tabalukku taga, mida pean kaasas kandma. Väga hull ei ole ja kõik on ju arusaadav aga siiski- et mõtelda võiks ju kuidas ühtlustada ja samas teha asju privaatselt, lemmikuks on ShareMind algatus.

Post a comment