Digitaalsete õppematerjalide koostamine 2013

Arvutipõhine testimine

17.03.2013 21:29 by Helle Kiviselg

Kolmas teema http://oppematerjalid.wordpress.com/2013/03/07/kolmas-teema-arvutipohine-testimine/


Tutvudes kolmanda teema lugemismaterjalidega, sain teada päris palju uut informatsiooni testide koostamise kohta. Eriti hea ülevaate andis Tea Ruuli koostatud testimine e-õppes, kus olid välja toodud testide koostamise põhimõtted ja hindamiskriteeriumid ning ka juhtnööride lisamise vajalikkus testile.


Proovisin erinevaid veebikeskkondi testi koostamiseks, kuid kahjuks olid seal küllaltki piiratud võimalused. Seekord tahtsin aga rohkem erinevaid variante läbi katsetada ning kuna eelmisel nädalal katsetasin myUdutu keskkonda ja tegin sinnagi ülesandeid, siis otsustasin sel nädalal valida midagi muud. Ahvatlev tundus TATS ja selle ka valisin. Tegin 10 erinevat küsimust ja siis sattusin probleemi ette, kui tahtsin avaldada. Tegin seda kahjuks täna ja sain aru, et läbi PETSi võtab avaldamine natuke rohkem aega. Seega lisan hetkel mõned ekraanipildid oma küsimustest:


TATS-3TATS-4


TATS-2See keskkond on testide koostamiseks üsna mugav, kuid avaldamisega on veidi probleeme, võib-olla küll jällegi minul, kuid üritan seda teostada läbi PETSi ja väikese hilinemisega.


 


 


 


 


 


 


 


Lisaks lugesin lävi ühe artikli, mis oli selle nädala ülesannete juures. Valisin 3.artikli, kus käsitleti e-õppesisu ja e-hindamise standardite loomise vajalikkusest, mis aitavad kaasa e-õppematerjalide kvaliteedi paranemisele. Standardid peaksid tagama ühtsed alused nii õppematerjalide koostamise, kui ka hindamise ja tagasiside saamise kohta. Standardid peaksid tagama e-õppematerjalide ja e – hindamise 7 võimet:  • koostalitlusvõime – erinevate süsteemide võimet jagada teavet ja teenuseid ühise     failivorminguga

  • korduvkasutamise – kasutada õppesisu erinevate vahendite ja platvormidega

  • juhitavuse

  • kättesaadavuse – võime kohandada, kasutada ja edastada õppesisu kõikjal ja igal ajal

  • vastupidavuse – puudub vajadus loodud materjale ümberkujundada kui tulevad uued versioonid süsteemi

  • mastaapsuse – võime täiendada loodut.

  • taskukohasuse.


Kuna kaasajal on muutunud õppeprotsess, siis peavad muutuma ka standardid õppeprotsesside tulemuste testimiseks.


Kasutatud kirjandus:


1. AL-Smadi, M., Guetl, C., & Helic, D. (2009). Towards a standardized e-assessment system: Motivations, challenges and first findings. International Journal of Emerging Technologies in Learning, 4, 6–12. [Open Access] (.pdf)


2. Tea Ruul (2008). Testimine e-õppes. Loetud aadressil: http://www.ruul.net/testimine/


3.  http://tatsid.weebly.com/


4. U. Jõgi, S.Piir, J. Seilenthal (2011). Hot Potateos kasutamine õppetöös. Loetud aadressil:  http://digimaterjal.weebly.com/

http://www.htk.tlu.ee/wordpress/dippler/helle52/2013/03/17/arvutipohine-testimine/

4 comments:

Maris Maripu to Helle Kiviselg

18.03.2013 1:14

TATS & PETS´i pole ise veel proovinud. Pilte vaadates, tuletasid meelde HotPotatoes´e teste. Kas oskad lühidalt öelda, mis on TATS&PETS´i ja HotPotatoese erinevus? Saan ma õigesti aru, et TATS&PETS on veebis testi koostamise vahend?

helle52 to Helle Kiviselg

21.03.2013 10:46

Ma pole HotPotatoes teste teinud, aga otsustasin proovida TATS&PETS`i. Tahtsin lihtsalt veidi keerukamaid testiküsimusi proovida (vastandamine, võrdlemina). Tegin need TATS´is valmis, aga kuna seal kirjas, et teised keskkonnad toetavad ainult valikvastustega ja õig/vale vastustega küsimusi, siis oli vaja ka PETS´i abi. Hetkel mul kontod olemas, aga veidi vaja veel pusimist enne kui avalikustan :) Tundub, et neile, kes teste HotPotateos teevad on samad võimalused.

Hans to Helle Kiviselg

23.03.2013 17:15

TATS&PETS ja Hot Potatoes peamised erinevused on minu arvates järgmised:


1) TATS autorvahend on veebipõhine, seega kaob vajadus teste oma serverisse üles laadida nagu Hot Potatoes puhul.


2) PETS on eraldi keskkond testide läbiviimiseks, mis võimaldab õppijate sooritusi salvestada. Hot Potatoes testid ei võimalda õppijate soorituste salvestamist.


3) TATS lähtub küsimusetüüpide juures rangelt IMS QTI standardist. Hot Potatoes sisaldab ka selliseid ülesande tüüpe, mis on õpilastele huvitavad, kuid IMS QTI alla ei kuulu (näiteks ristsõnad).


Praeguseks kahjuks ei TATS ega PETS ei toimi enam täies mahus, kuna nad küsimuste esitamine põhineb ühel välisel tarkvaraproduktil, mida pole aastaid edasi arendatud.

helle52 to Helle Kiviselg

24.03.2013 10:39

Pika pusimise peale õnnestus minulgi test avalikustada. Test asub

Post a comment