Intelligentne arvutikasutus

VII Nädala Kodutöö

01.11.2010 11:42 by Raul Liinev

Arvutiturvamiseeskiri

Uue arvuti ostmisel :

Enamjaolt on uuel arvutil olemas viirusetõrje programmid olemas. Väga levinud on Norton Antiviiruse programmid. Kuid võib ka juhtuda, et need puuduvad. Muidugi on olemas Windowsi omapoolsed viirusetõrje süsteemid ning Firewall, mida tuleks konfigureerida, et see ei hakkaks segama vajalike programmide pääsu internetti (uuenduste tegemiseks jne). Kindlasti oleks hea, kui on olemas korralik viirusetõrje süsteem, mis peidab endas :

Viirusetõrjet

Tulemüüri

e-meil’i kontrolli

Adware’i skännerit


Iga nädal :

Teeks viirusetõrje skänni. Enamjaolt on seda võimalik seadetest panna tegema automaatselt iganädalaselt või nii tihti\harva, kui vajalikuks peetakse. Võiks ka kontrollida, kas Tulemüüri on töökorras ja seaded samad, mis alguses sai paika seatud.


E-posti lugemisel arvestan :

Kuna ise kasutan Outlooki, siis laetakse kõik meilid mulle arvutisse. See ei ole iseenesest hea variant, kuna siis võib pääseda arvutisse ka muid ebavajalikke ja arvutit kahjustavaid faile.

Kuid tuleb järgida, et ei avataks võõrastelt aadressidelt tulevaid kirju. Eriti neid, millele on manusesse lisatud mõni fail. Võõrastelt aadressidelt tulevaid kirju saab iseenesest ka ära blokkida. (Samuti ebavajalikke reklaamposte).


Kolm õpetlikku turvaintsidenti


1)Vahepeal levis väga kiiresti msn’is viirus, mis saatis ennast ise teistele kontaktidele. Kirjas oli, et vaata enda pilti sellelt aadressilt või mingisugused liba soodustustega ameerikatooted. Minu teada ei teinud see muud midagi kui levitas ennast msn’i vahendusel ja oli igapäevaselt lihtsalt häiriv. Õpetuseks niipalju, et pani hoolega vaatama, mis linke sa avad mida mitte.


2)Paljud kulutavad oma aega telefonis erinevaid mänge mängides. Mängida on tõepoolest põnev!


Kuid pärast järjekordse telefoniarve saamist võib saada ebameeldiva üllatuse osaliseks: alates märtsi lõpust ilmus Windows Mobile juhtimisel töötavatele nutitelefonidele vabavara pakkuvatele veebilehtedele uus mäng “3D Antiterrorist”. Koos mänguga paigaldatakse telefoni kalli minutihinnaga rahvusvahelistele tasulistele numbritele helistav troojalane. Aprilli algusest alates tuvastab nutitelefonide viirustõrjeprogramm Kaspersky Mobile Security seda kahjurprogrammi kui Trojan.WinCE.Terdial.a.


Kahjuri analüüs tuvastas, et:

kahjurprogrammi on loonud vene keelt kõnelev viiruskirjutaja

kõnesid võetakse iga 50 sekundi järel 6 erinevale tasulisele numbrile (Dominikaani Vabariik, Somaalia, Sao Tomé ja Principe jms);

kahjur käivitatakse automaatselt öösel (ehk siis, kui nutitelefoni omanik ilmselgelt magab).


Ei tasu usaldada nö tasuta tarkvara, mis võib osutuda hoopis kordades kallimaks.

Allikas: http://www.3dnews.ee/est/software-news/nutitelefon_kaspersky_hoiatab

3)Hetkel olen ise hädas Vistaga. Umbes nädal tagasi lakkas mu Windows sidebar töötamast. Ei näita neid vidinaid korralikult, mida on võimalik sinna sidebarile lisada (Kell, protsessorite töömaht, kalender jne). Ei ole siiani aru saanud, kas tegu on viirusega või Windowsi enda probleemiga, mis tuli kaasa viimase windowsi uuendusega.


Facebooki turvaline kasutamine


Mina ei pea Facebooki kasutamist eriti ohtlikuks. Muidugi võiks natukene mõelda, et mida enda kohta avalikustada, mida teistele inimestele nähtavaks teha.

Tuleks arvestada seda, et antud lehekülge näevad kõik, näiteks ka tööandjad, kui parajasti kandideeritakse kuskile ametikohale. Ka nemad kasutavad neid sotsiaalseid lehekülgi ja sealne mulje, mis inimese kohta tekib, info põhjal, mis üles pandud on, võib osutuda negatiivseks.

Olen kuulnud ka seda, et osad inimesed ei kasuta sellist keskkonda üldse, kuna neile ei meeldi, kuivõrd palju aega see neilt röövib.http://raulliinev.wordpress.com/2010/11/01/vii-nadala-kodutoo/

0 comments:

Post a comment