Intelligentne arvutikasutus

3. Loeng - IT vahendite valik

09.10.2010 16:29 by Erik Varik
Ülesanded iseseisvaks tööks.
1) Soovitada sõbrale millist arvutit võiks ta laps vajada ja arvutada arvuti omamise kulud 5 aasta jooksul
2) Planeerida IT vahendite omamise kulud alustavale firmale kolmeks aastaks, kes plaanib tegeleda CAD/CAM valdkonnas.
3) Sama ülesanne mis kirjeldatud punktis 2) alustavale reisibüroole, kui töötajaid on 5.

1) Oleneb kõik lapsest. Kui tegu on koolieelikuga, kelle jaoks on arvuti uus ja alles avastamata maa, siis ta ei oska veel kõiki võimalusi kasutada ja tahtagi. Kui tegu on juba mõne "teadjamaga", siis on juba vaja vaadata keskmisest võimsama arvuti poole. Kindlasti ei soovitaks ma sülearvutit, kuna põhikoolis/keskkoolis pole seda võimalik eriti rakendada. Ja kuna arvuti läheb 5 aasta peale, siis on lauaarvutit vahepeal tunduvalt parem vajaduse korral täiendada. Arvutit tahetakse siis kasutada kindlasti peale koolitööde veel mängimiseks, huvitavaid mänge tuleb ju nagu seeni pärast vihma :) Kuna keegi ei salli piraate, siis peab lapsevanem arvestama ka ehk igakuise väljaminekuga arvutimängu(de) näol. Kui ostuhetkel polnud arvutiga kaasas operatsiooni süsteemi, siis oleks see ehk esmane väljaminek. Juhul kui peres pole kedagi, kes oskaks arvuti töövalmis seada, siis tuleb vastav meistrimees koju kutsuda. Kui veab on selleks mõni tuttav, kui ei vea, siis keegi, kes soovib tasu selle eest. Kindlasti tahab laps kasutada arvutit ka oma suuremate koolitööde kirjutamisel, seega on vaja soetada ka printer. Vajaliku tekstitöötluse tarkvara saab tasuta (nt. OpenOffice) või siis tasulise (nt. MS Office). Kui printer olemas, siis peab seda ka aegajalt täitma (paber, tint/tahm).
Ei oska öelda kindlaid kulutusi, mis võivad ette tulla 5 aasta jooksul, küll võib aga arvestada esmaste kulutuste ja jooksvate kuludega. Riistvara uueneb, midagi võib katki minna, tekib vajadus mõne lisavidina järgi (skänner, webcam jms.).

2) Tekkis uitmõte ja panin Google otsingusse "cad/cam software price" ja sirvisin paari esimest linki, ning leidsin sellise koha. Kui sealt leheküljelt muretseda omale "2D and 3D CAD/CAM Package", mille hinnaks on 9800€ (~163 136,68 krooni) ja täieliku litsentsi hind on 8000€ (~125 172,8 krooni). Sama lehekülje alumisest osast leiame ka treeningpakettide hinnad. Kuna loengust jäi kõrva, et korralik CAD/CAM võimeline arvuti maksab keskeltläbi 50000.- ,siis läheks kõik kokku ~340 000.- Seda siis ühe arvuti ja antud leheküljelt 2D ja 3D CAD/CAM täieliku paketi ja litsentsi välja ostmisel.

3) Reisifirmal pole ilmselgelt vaja erilise jõudlusega arvuteid. Vaatasin arvutikeskus.ee leheküljelt välja INTEL Core i3 Office arvuti hinnaga 5390.00, mille sees on komplekteerimine (1-4 päeva) ja 24 kuud garantiid. Monitoriks sobiks LG LCD 19" (1690.00). Arvutil on Inteli i3 protsessor, mis on uuema põlvkonna "low-end" protsessor. 2GB DDRIII mälu, Gigabyte emaplaat, koos integreeritud video- ja helikaardiga. Kõvaketas on 500GB 7200rpm, mille mahust peaks olema küllalt, et dokumente säilitada. Kuna arvutid tulevad ilma operatsiooni süsteemita, siis tuleb juurde osta ka Windows 7 Professional 64-bit English OEM (1975.00). OEM ehk siis saab kaasa tellid ainult arvutiga. Kuna olen ise kasutanud 64-bitist OS`i väga pikka aega, siis julgen väita, et suurema osa tarkvaraga ei ole ühilduvusprobleeme. Kuna tegu on reisibürooga, siis peaks juurde ostma ka korraliku printer-skänner-koopiamasina. Kahjuks ei oska siinjuures midagi kindlat soovitada, küll aga võin kirjutada enda kogemustest endise töökoha juures. Saab hakkama must-valge printeriga, kuna enamast kasutatakse seda blankettide jms. printimiseks. Printimiskiirus võiks olla võimalikult hea ja tindi- tahmakasetti vahetus võimalikult lihtne (tööjuures pidi sellega hakkama saama igaüks). Iial ei või teada, mis soovid on klientidel, seega on skänner ja koopimasin asendamatud komponendid. Kontoritarkvaraks võiks võtta Microsoft Office 2007 Small Business English OEM (3525.00, sisaldab Wordi, Excelit, Outlooki, Powerpointi) paketi. On ka odavam pakett, aga ilma Powerpointita, samas arvan, et presentatsioonide valmistamine ja klientidele näitamine on reisibüroo töös oluline osa. Anti-viirused, pahavara tõrje jms. tarkvara saab vabavarana internetist allalaadida ja kasutusse võtta. Arvatavasti tuleks arvestada ka koolituskuludega ja arvutite seadistamise- ja hooldamiskuludega.

Kõik kokku 5 inimese peale läheks siis: 62900.00
  • 5*arvutit = 26950.00
  • 5*monitorid = 8450.00
  • 5*OS = 9875.00
  • 5*Office 2007 = 17625.00
  • 1 võrguprinter = ?
  • Seadistamine, hoolduskulud
Tuli suhteliselt pikk ja lohisev jutt, aga loodan, et teemast väga mööda ei kirjutanud.
http://intelligentnearvutikasutus.blogspot.com/2010/10/kolmas-loeng-it-vahendite-valik.html

0 comments:

Post a comment