Intelligentne arvutikasutus

10. loeng

07.12.2010 1:26 by Annika Arro

Sotsiaalne tarkvara- veebipõhised meeskonnatöö vahendid


Sotsiaalne tarkvara – veebipõhine tarkvara, mis võimaldab inimestevahelist e-suhtlust. (ideede või mingi materjali jagamist, ühiste elektrooniliste materjalide loomist jm.). Sotsiaalse tarkvara alla kuuluvad näiteks Zoho Creator, Doodle, Delicious jt.


Zoho Creator on veebipõhiste andmebaaside rakendus, mis võimaldab lihtsate vahenditega andmeid hallata, suuremahulisi rakendusi luua, veebiküsitlusi luua ning MS Exceli või Office andmetabeleid veebipõhisteks konverteerida. Veebipõhisteks muudetud vorme ja tabeleid saab omakorda lisada mõnele veebilehele või ajaveebi.


Doodle keskkond on kasutatav veebiküsitluste läbiviimiseks, kus info vastaja kohta saadetakse automaatselt küsitluse koostajale. Samas on sisestused nähtavad kõikidele, kes antud küsitluse said. Doodle abil saab mugavalt ja kiirelt planeerida ühisüritusi, koosolekuid ja muud, sest kõik küsitluse saajad, saavad vastata, mis aeg neile kõige enam sobib. Doodle teeb ka kokkuvõtted vastuste tulemustest.


Et jäädvustada vajalike veebilehtede aadresse edaspidiseks kasutamiseks, saab appi võtta loengus tutvustatud sotsiaalsed järjehoidjad, näiteks del.icio.us. Sotsiaalne järjehoidja on veebirakendus, mis võimaldab kasutajal luua online keskkonda oma veebilinkide kogumiku. Järjehoidjaid aitavad leida teisi sarnaste huvidega kasutajaid. Järjehoidjatele märksõnade lisamise võimalus, teeb oluliselt lihtsamaks materjali leidmise.


Mahukama materjali loomist võimaldavad mitmed veebipõhised dokumendikoostamise keskkonnad, nt. Google Docs, Zoho. Need on veebipõhised kontoritarkvarad, mille abil on võimalik lihtsalt jagada oma dokumente, kusjuures ühe ja sama dokumendi loomise juures saab olla üheaegselt mitmeid inimesi. Neis tarkvarades saab luua ka suuremahulisi veebiküsitlusi. Zoho’s on olemas ka dokumentide esitlusprogramm Zoho Show ning projektitarkvara Zoho Projects, samuti Zoho Creator andmebaaside rakenduste loomiseks ja Zoho Planner oma ajaressursi planeerimiseks.http://aarro.wordpress.com/2010/12/06/10-loeng/

0 comments:

Post a comment