IFI7052.DT Õpikeskkonnad ja õpivõrgustikud

Tehnoloogiad ja standardiseerimine

21.10.2015 20:53 by Signe P

Mida aeg edasi, seda rohkem näen kui palju võimalusi erinevate rakenduste, veebilehtede jne kaudu on loodud elu mugavaks muutmisel. On need siis selleks, et midagi meeles hoida, teistega jagada või siis hoopis teistelt küsida. Samas ma näen siin ka hoopis vastupidist probleemi – miks ma peaksin midagi üldse meeles hoidma, kui kogu selle töö teeb ära “äpp x”?


Kuigi ma nimetaks end tehnoloogia pooldajaks ja ka pooldan seda, kui läbi mingi rakenduse muutub elu mugavamaks, siis olen ma siiani jäänud erinevate rakenduste kasutamisel pigem reserveerituks. Senini olen kasutanud huvipakkuvate veebilehtede haldamiseks vaid lemmikute riba – ja see on minu jaoks olnud piisav. Jah, ma ei saa teavitusi uutest postitustest, kuid senini ei ole ka näinud selleks enda jaoks vajadust. Aga hea on teada teisi võimalusi, sest ei välistaks üldse ka seda, et ühel hetkel olen hoopis teisel seisukohal.


Praeguse ülesande raames aga tutvusin kolme rakendusega – järjehoidjate haldamiseks/jagamiseks mõeldud Pocket, küsitluste/kutsete loomiseks mõeldud Doodle ja lemmiklehtedelt info kogumiseks ning ka igapäevaelu haldamiseks NetVibes.


Pocket on rakendus, kuhu on võimalik salvestada kõik meeldivad lehed või siis need lehed, millega tahad hiljem tutvuda, hiljem lugeda. Lehe lisamine on lihtne – selleks on võimalik veebilehitsejasse laadida laiendus ning olles lehel piisab vaid ikoonile klõpsamisest ning soovitud leht on salvestatud. Katsetamiseks lisasin rakendusse kolm lehte – postimees.ee ning kaks õpingutega seotud blogi. Huvitaval kombel kuvab aga blogilehtedele vana info – kuidas sellest jagu saada, ei tuvastanudki. Kindlasti aga teeb selle rakenduse kasutamise mugavamaks see, et rakendus on olemas ka nutitelefonidele-tahvelarvutitele. Näen, et Pocket oleks abiks ka õpptöös kui nt leiad huvitava artiklilingi, aga ei jõua sellega tutvuda – salvestad selle Pocket’isse, loed hiljem ning kui siiski leiad, et see ei olnud see, mida otsisid, kustutad otsetee. Kui aga leiad midagi väga põnevat ning näed, et sellest oleks teistelgi kasu, jagad läbi rakenduse seda ka teistega.


PocketPilt 1. Rakenduses Pocket salvestatud lehtede loetelu.

Doodle on lihtne rakendus näiteks küsitluste loomiseks. Kasutamiseks ei pea kasutajakontot looma, kuigi ka see võimalus on olemas. Kasutajakonto annab lisavõimalused küsitluste haldamiseks (täiendamine, sulgemine, taasavamine jne), tagasiside andmiseks neile, kellel on küsitluse link. Esimene õppetööga konkreetselt seotud kasutamine tuli kohe samal päeval kui olin rakendusega tutvuda jõudnud – hea ajastus. Haridustehnoloogilise nõustamise kursusel tuli märkida ära paariline, kellega nõustamisülesandeid tegema hakkad. Selliseks äramärkimiseks on rakendus just täpselt sobiv ja ka kõigile osalejatele ülevaatlik. Oma koolituspraktikas näen samuti kasutusvõimalust – tihti on vaja teada enne koolituse korraldamist kui palju oleks osalejaid mingil kuupäeval mingis linnas. Hetkel käib see infosaamine mailitsi, aga miks mitte kasutada järgmisel korral hoopis Doodle’i võimalusi. Katsetamiseks moodustasin ka ise testküsitluse, mida näeb lehelt http://doodle.com/poll/rzmxruc97w9cyc7b.


DoodlePilt 2. Doodle’is koostatud küsitlus.

NetVibes on katsetatud rakendustest kõige suuremate võimalustega ning tõenäoliselt ma kõigi võimalustega tutvuda ei ole veel jõudnudki. Rakenduse esialgne seadistamine nõuab aega, sest on millega tutvuda. Üldiselt aga rakendus on see kergesti hoomatav, kuigi lisavõimaluste rohkus teeb pildi keerulisemaks – nt on võimalik koostada ise tingimustega käsklusi (Potion). Kui Pocket’is oli võimalik lihtsalt ja kiiresti salvestada kõiki sind huvitavaid lehti, siis NetVibes’i rakenduses järjehoidja salvestamiseks tuleb kasutada vastavat äppi (Bookmarks või Link module), mis ei ole just kõige mugavam. Ka otse veebilehitsejast salvestamise võimalust ei tuvastanud. Küll aga töötab väga edukalt veebilehtede RSS voog + lisaks on ka OPML failide laadimise võimalus, millega on võimalik nt EduFeedr’ist kursuse juurest laadida kursuslaste blogiaadressid (nagu ka Feedly‘s). Mugav võimalus kõigi postituste korraga jälgimiseks. Õppe-eesmärgil saab seda rakendust väga edukalt kasutada – NetVibes´i abil jõuavad sinuni kursuse blogide postitused, õppejõudude Twitteri-postitused jne. Aga täpselt sama edukalt (või siis veel edukamalt) saab seda rakendust kasutada oma huvide haldamiseks.


NetVibes_1Pilt 3. NetVibes esileht, mida on võimalik ise kujundada ning ka teisi lehti lisada.

NetVibes_2Pilt 4. NetVibes’i rakenduste lehe võimalused.

Igal rakendusel on omad plussid ja miinused. Tihtipeale aga alles pärast mõningat kasutamist saab öelda, kui kasutajasõbralik see on või siis kui palju see vastab minu vajadustele. Aga väga põnev on katsetada ning avastada uusi rakendusi. Nendest kolmest järeleproovitud rakendusest Doodle ja Netvibes on minu hinnangul sellised, mida tahaks edaspidi veel katsetada ja näen, et neist rakendustest võiks olla ka edaspidises õppetöös kasu. Aga kas ma vahetan oma algelise järjehoidjate süsteemi uhke rakenduse vastu (nagu nt NetVibes), näitab ainult aeg. Mulle meeldib siiski aga mõelda, et mida vähem ma “vidinaid” elu mugavamaks tegemiseks kasutan, seda rohkem pean ma ise aktiivsem olema, mälu harjutama jne. Kas see ka tegelikult on nii, on juba aga teine küsimus.Link ülesandele: https://opikeskkonnad.wordpress.com/2015/10/20/neljas-teema-tehnoloogiad-ja-standardiseerimine-3/


https://signepr.wordpress.com/2015/10/21/tehnoloogiad-ja-standardiseerimine/

1 comments:

Hans Põldoja to Signe P

27.10.2015 17:43

Pocket salvestab lehest koopia. See on väga kasulik juhul, kui leht peaks maha võetama. Blogist salvestatakse koopia selle seisuga, mis hetkel see Pocket järjehoidjasse lisati. Sellepärast salvestatud blogide avalehtede puhul uusi postituse näha polegi. Ma ise kasutan Pocketit oluliste blogipostituste salvestamiseks — kui Feedly kaudu lugedes tahan mõnda postitust tuleviku jaoks salvestada, siis klõpsan Pocketi nupule ja postitus ongi salvestatud.


LikeLike

Post a comment