Digitaalsete õppematerjalide koostamine 2013

IFI7053: õppematerjalide koostamise vahendid

01.03.2013 9:29 by Kristi Jaason

Seekordne teema on digitaalsete õppematerjalide koostamise vahendid. Mu varasemad kokkupuuted selliste vahenditega on vähesed ja piirduvad Hot Potatoesi ja LeMilliga. Seetõttu oli väga huvitav ühe uue vahendiga lähemalt tuttavaks saada. Valisin katsetamiseks myUdutu.

Kuigi olin varem õpiobjekte koostanud, siis terve kursuse koostamise kogemust mul polnud. Seega kulus osa kodusele tööle pühendatud ajast kursuse ülesehituse planeerimisele. Natuke aega läks veel, et Udutu loogikast aru saada (kursuse liigendatust märgitakse tähtedega ja need ajasid mu alguses segadusse). Kui keskkonna loogikast aru sain ja pakutavatest võimalustest ülevaade olemas oli, asusin kursust looma. Järgnevalt peegeldan, mida kogesin.

Udutus pannakse kursus kokku eelkujundatud slaidipõhjadest ja valida on pajude erinevate kujundusmallide vahel. Kursusele saab lisada teksti, pilte, videosid, helifaile, hüperlinke ja HTML vaates vistutada, importida Powerpointi esitlust ja pdf formaadis dokumente ning koostada testküsimusi. Vaatamata sellele, et kujundusmallidele on lihtne sisu lisada, kogesin oma kursuse koostamisel mitmeid takistusi. Esimene neist oli slaidil oleva teksti suuruse muutmine - ükskõik millise tekstisuuruse valisin, tulemuseks oli ikkagi kõige suurem tekst. Seetõttu pidin iga kord suurust käsitsi HTML vaates muutma. Samuti ei õnnestunud mul hüperlinke tekstivaates luua ja pidin need HTML vaates ise lisama. Samas keskkonnasisene linkimine toimis kenasti. Testküsimuste koostamisel jäi pakutav valik kesiseks, piirdudes peamiselt valikvastustega küsimuste ja sobitamisülesannetega. Näiteks avatud vastusega küsimusi ja lünkülesanded koostada ei saa. Niisiis pidin oma kursust keskkonnaga kohandama.

Headest külgedest toon välja selle, et kursuse loomisel on slaidide järjestust lihtne muuta ja tänu kaustade süsteemile saab ülesandeid rühmitada, mis teeb liigutamise veel mugavamaks. Üleüldse meeldib mulle lahendus, et kursus pannakse kokku slaididest, sest see lihtsustab ka valmis kursuse sees navigeerimist. Võimalusi teha kursus õppija jaoks huvitavaks on mitmeid. Lisaks eelpool mainitud videotele jne saab luua ka interaktiivset sisu, näiteks pildil olevaid objekte saab tagida ning sisestada seejärel objekti kohta infot. Hiljem kursusel hiirega objektile liikudes kuvatakse informatsioon. Proovisin järgi ja töötas probleemideta. Ka slaidide kujundust saab muuta nagu värvid, taustapilt, kuvatavad ikoonid, Udutu logo võib asendada enda logoga jne.
Kui kursus valmis, laadisin alla SCORM sisupaketi ja tõstsin selle veebiserverisse. Minu kursus Kanada kohta on siin. Selle loomisel püüdsin eelkõige keskkonna erinevaid võimalusi järele proovida mitte otsast lõpuni valmis kursust luua.

Lõpphinnang? Õppematerjalide koostamise vahend Udutu on loogilise ülesehtusega ja mugav kasutada ning jään loodud kursusega üldjuhul rahule. Kuid testküsimuste koostamisel peab arvestama keskkonnast tulenevate piirangutega ja kursust luues tuleb kasuks HTMLi tundmine.

Loetud kirjandus

Põldoja, H. (2012). Õppematerjalide koostamise vahendid. Loetud aadressil http://oppematerjalid.wordpress.com/oppematerjalid/oppematerjalide-koostamise-vahendid/


http://kristiopiblogi.blogspot.com/2013/03/ifi7053-oppematerjalide-koostamise.html

1 comments:

Taimi to Kristi Jaason

01.03.2013 13:34
Oled väga põhjaliku kursuse loonud. Vaatasin ja testisin ennast. Oli huvitav!
Aja puudusel mina kahjuks nii palju ei jõudnud. Algul ma ei leidnud sinu kursusel üles navigeerimise nuppe, ilmselt ka väikese ekraani tõttu, lihtsalt pidin alla/paremale kerima. :-)
Mulle endale meeldib eXeLeraning rohkem, Lemill ilmselt ka. Kuid asi võib olla ka selles, et need on tuttavad keskkonnad.
Post a comment