Intelligentne arvutikasutus

3. loengu kodutöö

26.09.2010 22:28 by Gerli Noodapera

Kolmas kodutöö siis…


1) Soovitada sõbrale millist arvutit võiks ta laps vajada ja arvutada arvuti omamise kulud 5 aasta jooksul.


Kuna ma ei oma just parimaid teadmisi arvutite vallas, siis oskan olla soovitaja rollis vaid tuginedes omadele kogemustele  (e mis on seotud mu enda lap-topi soetamisega).


Ma eeldan, et sõbranna laps on lõpetamas gümnaasiumi ning kohe-kohe minemas ülikooli. Esimene asi, mille peale mina mõtlesin arvutit ostes oli see, et seda peab pidevalt kaasas kandma- seega peaks soetatav lap-top olema kerge, u 2 kg, samas ekraan ei tohiks olla liiga väike, minimaalselt 13”. Poes müüakse ka kümne tolliste ekraanidega väga kompaktseid arvuteid, kuid nendega igapäevaselt tööd teha oleks ilmselgelt väga tülikas. Aku seisukohast peaks ekraan kindlasti LED olema. Sülearvuti ostmisel tuleks kindlasti jälgida aku tööaega, milleks võiks olla 6-8h. Siit ka lisakulutused, sest mingil hetkel (pärast kahte või kolme aastat) on kindlasti vaja osta uus aku. Arvuti margi kohta ei oska ma otseselt midagi öelda, sest kiidetakse ja laidetakse rohkemal või vähemal määral kõiki erinevaid firmasid. Tuntumad ja usaldusväärsemad on nt Asus, Dell, Acer, HP ja Apple. Muudest näitajatest niipalju, et operatiivmälu võiks olla vähemalt 2 GB ja kõvaketas 200-399 GB. Operatsioonisüsteemidest julgeksin soovitada neid millega olen ise kokku puutunud ning mis on ka kõige levinumad e siis Windows XP, Windows Vista või Windows 7.


Minu eelmisel aastal ostetud lap-top maksis soodushinnaga 7000kr ning sellele lisandus operatsioonisüsteemi peale laadimine. Seega soovitaksin sõbrannal arvuti ostmisel arvestada minimaalselt umbes 9000 krooniga. Muidugi kui ta laps on suur arvutimängude sõber, siis tuleks kindlasti võimsamat arvutit vaadata ja hind oleks ka vast vähemalt 15000 krooni.  Arvuti soetamise hinnale lisanduks pideva kasutamise korral viie aasta vältel ka uus aku, mille hind sõltub arvutist ja milleks oleks u 1000-3000 krooni. Garantii ajal peaks kõige muuga korras olema, kuid selle lõppedes (milleks on üldiselt 2 või 3 aastat) tuleb arvestada taaskord suuremate või väiksemate väljaminekutega, kuna üsnatihti juhtub arvuti rikki minema justnimelt mõned kuud pärast garantiiaja lõppu. Kui aga arvestada, et arvuti on aus ja peab kõik need viis aastat ilusti vastu, siis soovitaksin sõbrannal arvestada kokku umbes 10 kuni 18 tuhande krooniga.


2) Planeerida IT vahendite omamise kulud alustavale firmale kolmeks aastaks, kes plaanib tegeleda CAD/CAM valdkonnas.


3) Sama ülesanne mis kirjeldatud punktis 2) alustavale reisibüroole, kui töötajaid on 5.


Oioii, need ülesanded võtavad natuke kauem aega ja kalkuleerimist :Shttp://gerli191.wordpress.com/2010/09/26/3-loengu-kodutoo/

2 comments:

kallekivi to Gerli Noodapera

28.09.2010 12:01

Tegelik kulu on küll natuke suurem, kui ostuhind.

Ka kodukasutajal lisanduvad mingid kulud tekkinud probleemide lahendamiseks, mis on raskemini mõõdetav kulu. Näiteks arvuti garantiiremondis olemise ajal ei saa ju arvutit kasutada jne.

Aga üldiselt on soovitused asjakohased.

Natuke küll kahtlen kas selles hinnaskaalas on võimalik leida 8h kestvusega akuga arvutit. :) )

gerli191 to Gerli Noodapera

28.09.2010 22:49

No minu arvuti aku kestis kirjade järgi 6h, vedas pikad päevad koolis läbi. Täishind oli 9000 kr, (soodushind 7000). Pool aastat hiljem olid samas poes müügil juba 8h kestvate akudega läpakad (Acer), mille sai 9 tuhandega kätte. Kampaaniate raames võib kõike leida(: (muidugi kui ostmiseks on aega mõned päevad, siis ei pruugi nii hästi minna).

Post a comment