Intelligentne arvutikasutus

7. kodutöö

14.11.2010 18:42 by Maarja Piilmann

Seitsmes kodutöö


Arvutiturvamiseeskiri


Kõige esimeseks n.ö turvamiseeskirja punktiks on kindlasti viirusetõrjeprogramm, minul on see siis AVG näol. Õnneks ise väga vaeva selle koha pealt nägema ei pea, sest see ise automaatselt susserdab ja kontrollib ja annab märku kui midagi valesti on. Aeg-ajalt teen ka kogu arvuti scannimist. Internetis liikumisest nii palju, et e-maili vaadates ei kliki tundmatutele kirjadele, reklaamidele  ja teistele sarnastele lehekülgedele. Samuti mingeid veebisaite külastades ei kliki banneritele ja a’la vormis ‘’sa oled võitnud 1000000 00000 asja’’ ja muudele kahtlastele vidinatele, mis ette hüppavad.  Sama kehtib ka MSNis levivate viiruste kohta, ei ava linke, mis on ilmselgelt viiruse poolt saadetud vms. Minu arvuti ei sisalda salajasi faile või muud sellist, mida teised juhuslikult näha ei või. Ei teki mul ka selliseid olukordi kus keegi saaks vabalt läpakas ringi sorida. Seega pole pidanud vajalikuks panna faile parooli alla.


3 TURVAINTSIDENTI


Häkkerid lõid Orkuti uppi


Hilisõhtul tehti minu konto täiesti tühjaks – kadusid ära kõik minu sõbrad, kustutati kõik kommuunid, videod ning isiklikud fotod, kaasa arvatud üks fotonäitus,” ütles Piret Jaaks, kes ise samal ajal sisse logituna oma kontol toimuvat vandalismitööd jälgis.


“Tagatipuks muudeti ära minu nimi ning kodulinngi teisenes Sao Paoloks, ilmselt olid pahategijad ka ise Brasiilia päritolu,” ütles Jaaks. Vaatamata korduvatele katsetele ei õnnestunud Piretil end välja logida, kuid paroolid õnnestus siiski ära vahetada. “Kõige suurem hirm oligi, et Orkutiga seotud Gmail-ga võidakse analoogne hävitustöö korda saata,” ütles ta. Samal ajal erinevate sõpradega suheldes selgus, et neilgi oli sama probleem.


Jaaks avaldas siiski lootust, et tänaseks käimalükatud turva- ja taastamistööde käigus õnnestub endine profiil taastada. “Kui nemad sellega mingil põhjusel hakkama ei saa, siis loon endale ise uue konto,” ütles ta.


Häkkerid ründavad riigi kodulehekülgi


Teist päeva kestva häkkerite rünnaku tõttu on häiritud mitme põhiseadusliku institutsiooni kodulehekülgede töö.


Kella üheksa paiku olid täielikult rivist maas näiteks riigikogu ja vabariigi presidendi kodulehekülg.


Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse infoturbeintsidentide käsitlemise osakonna juhataja Hillar Aarelaid nimetas sellise mastaabiga rünnakut enneolematuks, kuna korraga rünnati nii valitsuse, presidendi, riigikogu ning välis- ja kaitseministeeriumi kodulehekülgi.


«Rünnakute allikat on raske kindlaks teha, suurem osa rünnakuid toimuvad läbi tavaliste inimeste arvutite ilma, et nad ise seda teaksidki,» nentis Aarelaid.


Praeguseks on suurem osa eelpool nimetatud asutuste kodulehekülgi taas töökorras.


Häkkerid ründasid Youtube’i


Häkkerid ründasid täna videoportaali YouTube, kus löögi alla sattusid portaali populaarsemad videod.


Häkkerite löögi alla sattusid eelkõige Justin Bieberi videod, kuid rünnaku alla sattusid ka teised YouTube enimklikitavamad videod, vahendas Iltalehti.


Rünnaku alla sattunud videotele oli lisatud mitmeid asjassepuutumatuid kommetaare ning sinna olid lisatud videolingid, mis suunasid viiruseid sisaldavatele lehekülgedele.


YouTube ise pole siiani veel rünnakust ametlikult teada andnud.


Facebooki turvaline kasutamine


Kuna facebook on väga populaarne sotsiaalnevõrgustik, siis on alati oht, et seda ka rünnatakse.


Et facebook oleks võimalikult turvaline just kasutajale endale, siis tuleks kindlasti reguleerida facebooki turvaseadeid.Ainult usaldusväärsed sõbrad näeksid kogu profiili ja teistele on nähtav piiratud profiil.Kui mõni sõber tundub olevad mitte usaldusväärne, siis eemaldage ta.


Kui teile saadetakse edastatud lingid, ärge avage neid.Sõnum võib olla päris häkkerilt või kõberkurjategijalt, mitte teie sõbralt.


Kõik info, pildid, andmed mille te facebooki laete, jääb sinna igaveseks. Keegi võib olla salvestanud teie foto juba ennem kui seda kustutada plaanite. Mõelge alati kaks korda kui midagi üles laadida soovite.


Mõelge enne kui klikite: Enne nupul “meeldib” klikkimist – mõelge. Teie sõber võib olla nakatunud klikke varastava ussiga. See algab “meeldib” nupuga ja lõppeb sellega, et Teie spämmite teisi. Kui Te soovite eemaldada seda ussi, siis Te peate selle nakatunud sõnumi kustutama oma staatusest, seinalt ja kontrollima oma rakenduse seadeid, mis on määratud kahtlastele rakendustele.http://maarjapiilmann.wordpress.com/2010/11/14/7-kodutoo/

1 comments:

Katrin to Maarja Piilmann

06.12.2010 15:22

“Mõelge enne kui klikite: Enne nupul “meeldib” klikkimist – mõelge. Teie sõber võib olla nakatunud klikke varastava ussiga. See algab “meeldib” nupuga ja lõppeb sellega, et Teie spämmite teisi. Kui Te soovite eemaldada seda ussi, siis Te peate selle nakatunud sõnumi kustutama oma staatusest, seinalt ja kontrollima oma rakenduse seadeid, mis on määratud kahtlastele rakendustele.”

Kas see on tõsi? Rasek uskuda ja kui ongi, siis veel raskem on uskuda, et lihtsalt sõnumi kustutamine staatusest/seinalt aitab.

Niisama mõtlen selle üle … :D

Post a comment