Intelligentne arvutikasutus

7. loengu kodutöö

07.11.2010 16:24 by Kelli Põldkivi
Siin on minu seitmenda loengu kodutöö, essee.
Facebook kui kõigile kättesaadav isikuandmete kogu.
Väga paljud inimesed on erinevate suhtlusportaalide kasutajad,  see on loomulik, et omatakse kontot nii Orkut.com või Facebook.com-is. Kui paljud, aga tõsiselt mõtlevad, milliseid pilte sinna üles riputavad, mida kirjutavad iseendast või, kuidas kommenteerivad teiste pilte?
Aga miks üldse oleks vaja mõelda, mida kirjutad suhtlusportaali?  Kuid  just sellepärast, et viimasel ajal on käinud ajakirjanduses läbi järjest rohkem uudistejuppe, kuidas  tööandjad googeldavad tööd otsivaid inimesi ning uurivad nende personaalseid kontosid, vaatavad üle nn joomingupildid või ropud kommentaarid. Paljud on nende piltide pärast jäänud oma käegakatsutavast tööotsast ilma. Keegi ei ürita jätta tööintervjuul endast sellist negatiivset muljet, mis võib võõrastel tekkida Sinu suhtlusportaali kontot vaadates. Seega peab järjest rohkem hakkama mõtlema mulje peale, mis jääb inimesest Internetis, tema tegevusest.
Samas, kirjutavad paljud suhtlusportaalidesse seda, mida tegelikult ei taheta võõrastega jagada. Kasvõi telefoni numbrid, ei anta ju tänava peal igaühele oma mobiilinumbrit, aga Internetis see just nii käib, sest igaüks saab selle vabalt üles kirjutada. Inimene millegipärast unustab need piirangud Internetis, mis tal on päriselus. Virtuaalmaailm on ka päriselu, ei maksaks unustada.
Akutaalne presideni tütre ähvardamise juhtum sai samuti alguse suhtlusportaali kaudu. Nimelt saadi just facebookist tema andmed suhtlemiseks ning ähvarduste tegemiseks. Samamoodi saavad sealt andmed pedofiilid, vargad, jälitajad - ükskõik kes. Tõele näkku vaadates – kõik inimesed pole ilusad ja head.
Paar aastat tagasi oli juhtum, kus täiesti avalikult mõnitasid SEB panga tellerid Orkut.comis oma kliente, muidugi vürtsitati neid kommentaare erinevate roppustega, klientide kehakaalu ja isikute aroomide pihta. Kaua see neil ei kestnud, sest kõik oli avalik ja üsna pärast seda nad vallandati.
Muidugi on loomulik suhelda sõpradega, vahetada pilte, kirjutada üles reisimuljeid. Kõik see peab toimuma mõistuse piires ning pole kasulik ega ka turvaline avaldada väga isiklikke asju, nt oma beebist tehtud paljast pilti, paljudele võib see tunduda nunnu jne, kuid on olemas ka väärastunud mõttemaailmaga inimesi. Enne mõtle ja siis tee, just selline ütlus peaks käima suhtlusportaali kasutamise kohta.
http://kellipp.blogspot.com/2010/11/siin-on-minu-seitmenda-loengu-kodutoo.html

0 comments:

Post a comment