Intelligentne arvutikasutus

5.loengu kodutöö. Minu varundusplaan.

07.10.2010 19:02 by Liina Roosileht

1)Mina varundan põhiliselt andmeid, näiteks pildi-, dokumendi-ja muusikafaile. Programmide ja tarkvara varundamisel ei näe ma mõtet, kuna neid saab hiljem installiketastelt taas taastada. Kogu operatsioonisüsteemi saab samuti üldjoontes taastada. Põhiline on siiski tähtsate failide ja andmete kopeerimine, mida ma pean vajalikuks ning mille kaotamist pean ma kas esteetiliselt või materiaalselt väärtuslikuks. Näiteks pildimaterjal on mälestus möödunud sündmustest ning paljud dokumendifailid on olulised õppetöö jaoks.

Ma külmvarundan enda isiklikke andmeid peamiselt mälupulgale ning Hot.ee koduleheküljele, mis võimaldab neid andmeid saada kätte kõikidest arvutitest internetiühenduse teel. Tulevikus kindlasti tahan ma hakata kasutama ka Dropbox.com’i, mida 5.loengus ka mainiti. See tundub olevat üks huvitav võimalus kindlalt ja turvaliselt materjali varundada. Ainukene probleem on muidugi see, et sinna saab ainult limiteeritud mahu salvestada informatsiooni. Mälupulka hoiustan ma sahtlis, kuid muidugi ei saa sellega tagada seda, et sellega midagi ei juhtu. Näiteks mõne õnnetuse tagajärjel. Seepärast on parem, kui on andmed varundatud lausa mitmesse kohta(mälupulka), mis asuvad ükteisest kaugel. Seega ei ole nad näiteks samas korteris, et vähendada andmete kaotamise riski, kui midagi peaks juhtuma. Ka mälupulgad vananevad, seega oleks vaja vahepeal kontrollida, kas kogu materjal on siiski säilinud ning mõne aja tagant igaks juhuks vahetada mälupulka ja vanast mälupulgast kogu materjal uude kopeerida, et tagada kauaaegse informatsiooni säilitamine.


2) Kasutan enamasti elektroonilist andmekandjat mälupulka ja mp3 mängijat. Harvemini tuleb ette optiliste andmekandjate tarvitamine, nagu cd-ja dvd-plaadid. Viimased on ka informatsiooni säilitamises vähem vastupidavad ning seega ka vähem efektiivsed, sellepärast eelistan ma rohkem mälupulki.


3)Materjali varundan mälupulgale, mida on lihtne kasutada, ühendades mälupulga arvutiga usb juhtme abil ning luues seega arvutisse uue kõvaketta, kuhu on võimalik informatsiooni peale salvestada. Serveritesse salvestan ma veelgi lihtsamalt. Lihtsalt login ennast mõne varundamisvõimalustega firma koduleheküljele ning salvestan enda arvutis olevad materjalid sinna. Paljud sellised firmad on küll tasulised, kuid nagu ma eelpool mainisin, siis Dropbox ning ka otseselt varundamisega mittetegelev Hot on tasuta tarvitada kõigile kasutajatele.


4) Varundamisel ei kasuta ma mitte mingit varundustarkvara ning seadeid, sest ei näe hetkel põhjust, milleks mulle neid vaja oleks. Mulle praegu oluline materjal on varundatud juba mujale ning lisateenuseid ei ole mul rohkem tarvis. Muidugi ei tule kunagi kahjuks, kui kasutada mõnda tasuta varundustarkvara nagu näiteks Fbackup, mis kaitseb tähtsaid andmeid, tehes nendest automaatselt varundused ükskõik millisele USB/Firewire seadmele, kohalikule või võrguasukohale. Varundatud andmed saab kas kompresseerida või jätta originaalfailide täpsete koopiatena. Samuti võib kasutada failide varundusviisardit, mis aitab valida, milliseid faile varundada ning millal ja kuhu need salvestada. Kindlasti hakkan ma tulevikus neid kahte võimalust ka kasutama.http://cludyt.wordpress.com/2010/10/07/5-loengu-kodutoo-minu-varundusplaan/

1 comments:

Tanel Toova to Liina Roosileht

14.10.2010 14:56

Tänan põhjaliku kirjelduse eest. Ega millelegi väga vastu vaielda ei saa, olete teema enda jaoks päris hästi läbi mõelnud.

Dropbox’i jms. teenuste juures tuleb muidugi juurde ka usalduse küsimus – kui palju teenusepakkujat usaldate.

Varundustarkvara kasutamisest – kui teil on pidevalt meeles oma vajalikest failidest käsitsi koopiaid teha, siis pole varundustarkvara muidugi vajalik (kui kloonimine ja muud spetsialiseeritumad meetodid välja jätta). Mina näiteks kipun küll unustama ja seega kasutan SyncToy sünkroniseerimistarkvara ning Task Scheduler’i selle automaatseks käivitamiseks.

Post a comment