Intelligentne arvutikasutus

4. Loeng – Operatsioonisüsteemid

03.10.2010 12:55 by Indrek Surajev

4. loengu kodutöö.


Tere,


lõpuks saime kodutöö, kus me saame midagi konkreetset ära teha. Nimelt arvutisse tõmmata hüperviisor ning sellega siis mingi teine OS tõmmata. Ise ma imestan, et ma pole sellisest asjast nagu hüperviisor ennem kuulnud, kuigi lauaarvutil olen ma OS-e üsna tihti vahetanud.


Alustuseks tõmban Oracle VM VirtualBox. Õnneks on kursuse all link, kust seda tõmmata, ning otsima ei pea, mis on tegelikult fine. Valin platvormiks Windows (32-bit/64-bit). 5 minutit tõmbab, lähen vaatan midagi süüa. Install oli nagu iga teine ainult tuli 1 huvitav warning:Install valmis, alustan nüüd VirtualBoxi kasutamist. Valin new, tuleb panna virtuaalmasinale nimi (panen INC.), OS valin Linux ja versiooniks valin ubuntu, sest pole seda ennem installinud. Nüüd küsitakse palju ma RAMi virtuaalmasinale jagan. Soovitatav on 512mb ning see ka jääb. Järgmisena pean looma virtuaalse kõvaketta ning valin create new hard disk. Tuleb panna virtuaalkõvaketta mahu tüüp. Valin fikseeritud suuruse, sest seda soovitati ka loengus (kui ma õieti mäletan :) . Lisan virtuaalkõvakettale 8gb mälu. Lõpp lähedal, tuleb ainult kinnitada info mis ma olen esitanud ning vajutan finish. Nüüd on mul virtuaalmasin ning otsin üles ubuntu cd. Panin, et ta vaimikisi bootiks E pealt:Keeleks valisin inglise ning valisin Try Ubuntu without any change to your computer. Natuke laadimist ja ongi kuulda Ubuntu alguse muusika.


Kokkuvõtteks: Kogu installatsiooniprotsess oli lihtne. Võibolla võivad tavakasutajat ehmatada natuke need hoiatused mis VM kasutamisega tulevad (näiteks):


.


VM-i on lihtne kasutada ning korraga võib töötada mitu operatsioonisüsteemi. Isiklikult arvan, et jätan programmi endale alles ja hiljem proovin üle ka teised OS-id.


Ubuntu kohta niipalju, et tavakasutajale on see jällegi võibolla raskem OS kui näiteks Windows. Palju peab ise aru saama ja tõmbama pakendeid, et enamus programme ka Ubuntu peal töötaksid. Inimene, kes on Windowsiga harjunud, läheb raskeks aru saada Ubuntust. Samuti on ka Ubuntu väga arvutimängude vaenulik. Niiet tavakasutaja seisukohalt – jääge Windowsi juurde, see on just mõeldud Teile (meile) ilusate graafikate ja piltidega.http://indrek7s.wordpress.com/2010/10/03/4-loeng-operatsioonisusteemid/

1 comments:

Tanel Toova to Indrek Surajev

05.10.2010 16:11

Virutaalmasina loomisega said hästi hakkama. Samas jäi kirjeldusest mulje, et ubuntu lasid vist ainult LiveCD/DVD funktiooni (kogu operatsioonisüsteem töötab optiliselt seadmelt ilma kõvakettale paigaldamata) abil käima.

Või käivitasid ikka selle arvutisse paigaldamise lingi ka töölaualt? Tegelikult võib esimest korda sellise asjaga kokkupuutudes jääda küll selline mulje, et kui LiveCD/DVD käivitub, siis nagu olekski op.süsteem juba paigaldatud.


Sinu kokkuvõttega Ubuntust olen selles osas nõus, et mistahes teise op. süsteemiga harjunud inimesel on uue kasutajaliidesega raske harjuda ja arvuitmängude puudus on ka ilmselt üks oluline aspekt, miks Linux tavakasutaja operatsioonisüsteemina nii vähe levinud on.

Post a comment