Intelligentne arvutikasutus

8. Loeng - Veeb

03.11.2010 21:59 by Erik Varik
Omapoolseid mõtteid tekitas "Kliendipoolsed turvalahendused" slaid. Seda arvatavasti seepärast, et minu peres on teised kodanikud suhteliselt arvutivõhikud ja sellega aegajalt natukene peavalu valmistanud.

Nimetatud slaidi alapunktid olid järgnevad....


● Lynx :-) (tekstipõhine veebilehitseja) - minu jaoks täiesti uus ja huvitav/võõras asi. Nii palju, kui välja uurisin, siis on ta väga paindlik igasuguste kasutajapoolsete muudatuste suhtes, toetab suuremalt jaolt HTML`i poolt pakutavaid võimalusi, ta ei suuda näidata mitte-tekstilisi asju (pilte, videosid), küll suudab ta need aga suunata mõnele programmile arvutis, mis nendega siis tegeleb. Nagu aru saan, siis oma lihtsusega?! on ta saavutanud väga turvalise taseme. Samas olen kindel, et suurem osa tänapäevaseid arvutikasutajaid ei saaks temaga veebis surfamisega hakkama. Kas tasuks hakata täiesti ümberõppima või ennem lingile klõpsamist natukene mõelda, kas see ikka on vajalik ja tundub turvaline?


● Ohutuim arvuti on kinnine arvuti
- sama võiks öelda ka auto kohta. Las ta seisab hoovinurgas, keegi ennast temaga puuotsa sõita ei saa ja kellegist üle ka mitte. Samas on tema kasutegur ümmargune null. Kui arvuti on peres olemas, siis oleks ikkagi mõistlik teda ka kasutada. Ning pole ta tegelikult nii ohutu midagi. Ahvatleb mõne pikanäpumehe enda juurde ja tagajärjeks on lõhutud uks/aken ja kadunud arvuti ning muu nodi.


● Lehitseja ja kasutaja võimalikult madalad
õigused
- tasuks end vast siis ära, kui arvuti taga oleks päevast-päeva täielikud võhikud, kes arvavad, et IE shortcuti kopeerimine disketile transpordib Interneti ühest arvutist teise. Heaks näiteks võin tuua oma endise töökoha poliitika. Arvutitega tegeles ainult palgatud IT-mees, kes teadis admini paroole. Samas olid meil ka arvutid, mis olid mõeldud klientidele igapäevaseks kasutuseks. Ja tuli ette olukordasid, kus kliendil oli vaja mingit sorti kindlat tarkvara juppi jooksutada, aga meil osutuks võimatuks selle installeerimine. Isegi kella või kuupäeva ei saanud õigeks muuta, kuna tahtis admini õiguseid selleks. Kliendi arvutitega sai veel kuidagi hakkama, kuna tüüpiline kontoritarkvara oli seal suuremalt jaolt igasuguste pluginate ja vidinatega ikkagi olemas. Kui tekkis tahtmine aga meie osakonnasisesele arvutile midagi juurde panna, siis lõppes asi jälle ennem installi algust arvutipoolse kisaga "You do not have admin rights".


● Väljalülitatud Javaskript ja muud programmid -
mõned keskkonnad siis jälle ei tööta
- tume ja võõras maa. Otsida siis mõni leht, mis omaks samasugust otstarver, kuid ei vaja Javascripti või siis ajutiselt Javascript tööle lülitada.

● Püüa eelnevalt hinnata veebilehtede
usaldusväärsust
- sellega tavaliselt kõik suured jamad peale hakkavadki. Kusagil tõmbab tähelepanu suur vilkuv bänner teemal "Oled 1.000.000 külastaja, kliki ja saad oma võidu kätte". Kahjuks osad kergeusklikud lähevadki selle õnge. Kui sellega kaasneb vaid mingisuguse toolbari paigutamine sinu arvutisse, siis pole väga hullu. Hullem juhus on mul omast käest võtta. Seesamune laptop elas hiljuti kerge šoki üle. Nimelt on selle omanik ka suur ajaloo huviline. Oli siis vaadanud rahulikult mingisuguseid tanki/granaadi/mundri ja muu sobiva pilte, kui arvuti hakkas ennast "skännima". Uhke ekraan oli ees, protsendid jooksid ja "tuvastatud" viiruste hulk muudkui kasvas. Sain tolle pahalase õnneks välja roogitud, aga küsimuse peale, mis selle tingis oli vastuseks "mitte midagi". Pika pinnimise peale sain ikkagi teada, et mingi huvitav link oli lubanud maad ja ilmad kokku, kui vaid tema peal klikid. Edasine on juba ajalugu.

Seega peaks säilitama kainet mõistust, kui veebis ringi liikuda. Kõik pole ju kuld, mis hiilgab. Juba selline lehekülg, mis on erinevaid vilkuvaid ja häälitsevaid bännereid täis, muudab mind ettevaatlikuks. Kindlasti pole otsitav asi niivõrd spetsiifiline, et ta on saadaval ainult mõne kahtlase väätusega lehe pealt. Kui ongi, siis pole asi seda väärt.


● :-(
- :-)
http://intelligentnearvutikasutus.blogspot.com/2010/12/8loeng-veeb.html

0 comments:

Post a comment