Intelligentne arvutikasutus

Miniessee (4)

05.12.2010 21:19 by Raul Liinev

Operatsioonisüsteemide tulevik


Operatsioonisüsteem ehk opsüsteem (inglise keeles operating system, lühend OS) on arvuti süsteemitarkvara, mis käivitatakse arvutis alglaadimisprogrammi poolt ning mis juhib arvutisüsteemi tööd ja teenindab rakendusprogramme. Rakendusprogrammid saadavad operatsioonisüsteemile nõudeid mitmesuguste teenuste järele läbi rakendusliideste. Kasutajad saavad vahetult suhelda opsüsteemiga madala ja rakendustaseme programmeerimisliideste kaudu ning läbi käsuinterpretaatori, kasutades selleks käsurealt ohjekeelt või graafilist kasutajaliidest.

Tuntumad operatsioonisüsteemid antud hetkel on Linux, Windows ja Mac OS X.

Tuleviku operatsioonisüsteemid on tihedalt seotud tehnikaarenguga. Tulevased Operatsioonisüsteemid peavad hakkama saama tuleviku tehnikaga ning op süsteemide tulevikku saab mõneti ennustada selle järgi, mis suunas tehnika arendustegevus liigub.

Äsja tuli välja mobiiltelefonidele Google’i operatsioonisüsteem Android. Süsteem on mõeldud seadetele, millel pole palju RAM mälu ja ei peida endas võimekaid protsessoreid. Seetõttu on ka loodud vastav op süsteem, et arvestada nende näitajatega. Samuti tuli välja mõned kuud tagasi Windows 7 ja Windows phone 7 natukene hiljem. Windows phone 7 os on võimalik peale panna iseseisvalt nendele seadmetele, mis omavad minimum nõudeid selle süsteemi jaoks. Windows 7, mis on mõeldud arvutitele arendati täitsa uuesti välja, kuna mõisteti et Vista võtab arvuti jõudlusest ebavajalikult palju ressurssi.

Nagu selgub eelnevatest näidetest, on operatsioonisüsteemid väga tihedalt seotud tehnikaga, kuna süsteemid ongi loodud seadmete normaalseks funktsioneerimiseks. Operatsioonisüsteemi võib pidada suhtlusvahendiks riistvara ja inimese vahel. Mida mugavam on seda kasutada inimese jaoks seda parem operatsioonisüsteem ka on. Tulevikus võib Operatsioonisüsteemid mõista rohkemat, kui ainult hiire ja klaviatuuri nupuvajutusi. Usun, et tulevikus on võimalik OS’ iga suhelda verbaalselt või isegi telepaatiliselt, kuna juba praegu on olemas sensorid, mis oskavad lugeda elektriimpulsside liikumisi ajus ja arvutid mõistavad ka häälkäsklusi. Usun, et suurt rolli hakkab tulevikus mängima puutetundlik ekraan, kuna sinnapoole arenevad hetkel kõik mobiiltelefonid ja usun, et seda lisa hakatakse arendama ka sülearvutitele. Seda peavad arvesse võtma loomulikult ka OS’i arendajad, et muuta ja ühildada see arvuti tööga.

Sepuleerida võib tuleviku Operatsioonisüsteemide üle lõputult, kuid parema pildi saab sellest alles mõnekümne aasta pärast, kui selgub, mis tehnika uuendustega lagedale tullakse. Möödunud aastate järgi on näha, et areng on olnud vägagi kiire. Tihti tulebki vaadata minevikku selleks, et saada paremat aimu tulevikust.http://raulliinev.wordpress.com/2010/12/05/miniessee-4/

0 comments:

Post a comment